جدیدترین بیوگرافی و عکس هنرمندان سینما و تلویزیون

ثبت آنلاین دامنه دات کام فقط 39 هزارتومان (ثبت آنی)
ثبت آنلاین دامنه آی آر فقط 4000 تومان (ثبت آنی)

کیمیا گیلانی
کیمیا گیلانی
کیمیا گیلانی
کیمیا گیلانی
با عوامل برنامه «مثل تو»
آشتي مخاطب نوجوان با تلويزيون
گروه كودك و نوجوان شبكه تهران، توليدات متنوعي دارد كه در اين ميان مي‌توان به برنامه مثل تو اشاره كرد؛ برنامه‌اي با رويكردي فانتزي كه تلاش مي‌كند مخاطبان نوجوان اين شبكه را در ساعات عصرگاهي با خود همراه كند. آنچه مي‌خوانيد، گفت‌وشنودی است با عوامل اين برنامه.

يك فرصت كوتاه

مثل تو در حقيقت در ادامه سري برنامه‌هاي نردبان توليد مي‌شود. اين برنامه كه پس از پخش تابستاني خود، با تغييرات محتوايي و ساختاري مواجه شد، در حال حاضر از شنبه تا چهارشنبه و به صورت يك روز در ميان، بيننده‌هاي نوجوان شبكه 5 سيما را پاي تلويزيون مي‌نشاند.

«مثل تو پس از يك دوره برنامه‌سازي در ژانر كودك و نوجوان تجربه‌اي نو به حساب مي‌آيد كه تفاوت‌هايي در ساختار و عملكرد برنامه‌سازي را در شبكه پنج به منصه ظهور گذاشته است.»

اين را نويد محمودي (تهيه‌كننده و كارگردان اين برنامه) مي‌گويد و در ادامه، اصلي‌ترين وجه تمايز سري جديد آن را با دوره قبلي، ويژگي بصري معرفي مي‌كند: از جمله عناصر ظاهري سري قبل، بهره‌گيري از دكور عظيمي بود كه در فضايي بالغ بر 100 متر مربع ساخته شد و دست ما را براي جابه‌جايي دوربين و نيز حركت مجريان باز مي‌گذاشت. اين ويژگي در وهله اول فرمي جديد و جذاب را پيش روي مخاطب ترسيم مي‌كرد؛ اما در سري جديد با فاصله گرفتن از چنين ساختاري، تلاش مي‌كنيم محتواي متفاوتي را نسبت به فرم تقديم مخاطبان كنيم.

اين ويژگي‌اي است كه باعث مي‌شود مثل تو برنامه‌اي آيتم محور باشد و درونمايه آن علاوه بر پلاتوها، از طريق بخش‌هاي متنوع و جذابي به بيننده انتقال يابد.

از جمله اين آيتم‌ها مي‌توان به بخش فرصت كوتاه اشاره كرد كه به گفته تهيه‌كننده برنامه، تا حد زيادي مورد استقبال مخاطب قرار گرفته است. اين بخش همان‌گونه كه از نامش پيداست، فرصتي را در اختيار نوجوانان علاقه‌مند به حوزه اجرا قرار مي‌دهد تا در برنامه‌اي از جنس خودشان حضور يابند، از علايق شخصي‌شان بگويند، آثار هنري خود را به نمايش بگذارند و هر يك شانس خود را براي قرار گرفتن مقابل دوربين تلويزيون محك بزنند.

تهيه‌كننده مثل تو نيز اصلي‌ترين دليل انتخاب اين آيتم را حضور مخاطبان در برنامه مي‌داند و اضافه مي‌كند: در اين شانزده هفده سال كه در حوزه برنامه سازي كودك و نوجوان فعاليت دارم، همواره با تعداد بيشماري از نوجوانان روبه‌رو بوده‌ام كه تلاش مي‌كنند به نحوي به دنياي شگفت‌انگيز اجرا پاي بگذارند و همين علاقه از سوي بچه‌ها منجر به توليد چنين آيتمي شد و خوشبختانه تا به حال با استقبال خوبي از سوي بيننده‌ها مواجه شده است؛ هرچند ابتدا اين نگراني وجود داشت كه شور و هيجان شركت‌كننده‌ها هنگام ضبط برنامه فروكش كند و ترس و استرس جاي آن را بگيرد كه رفته رفته اين نگراني نيز از بين رفت و فرصت كوتاه ميان بچه‌ها جا افتاد.

وي ادامه مي‌دهد: از جمله خاطرات جالب ما از اين آيتم به حضور 3 نفر از نوجوانان معلول يك مركز توانبخشي مربوط بود كه در فرصت كوتاه شركت كردند و آثار هنري و ادبي خود را به نمايش گذاشتند. آن روز بيشتر عوامل برنامه پشت صحنه حضور داشتند و همگي از توانايي اين بچه‌ها لذت بردند. بيننده‌ها نيز اين آيتم را دوست دارند و از ميان پيامك‌هايي كه به دست ما مي‌رسد، حدود 5 تا 6 هزار عنوان به درخواست شركت در اين بخش مربوط است. در ضمن سابقه و اطلاعاتي كه از شركت‌كننده‌ها در اختيار ما قرار مي‌گيرد، مرجعي مي‌شود براي انتخاب هر يك از اين بچه‌ها در اجراهاي تلويزيوني.

نقش هدايتگر تلويزيون

از ديگر آيتم‌هاي برنامه كه با ساختاري كاملا فانتزي توليد مي‌شود، خنده و ريسه است كه اصلي‌ترين رويكرد آن ايجاد شادي و نشاط ميان بيننده‌هاست. اين بخش نيز در كنار پلاتوهاي برنامه، اجرايي متفاوت مي‌طلبد.

دوربين خنده و ريسه همچنين وارد جمع‌هاي دوستانه مخاطبان برنامه مي‌شود؛ محافل خانوادگي، گروه‌هاي دوستي در مدارس و... به خلق تصاوير جالب توجهي مي‌انجامد كه گاه به رويدادي با نمك و در بيشتر موارد به بيان لطيفه‌هايي جذاب اختصاص مي‌يابد.

گزارش‌هاي مردمي، عنوان بخشي ديگر است كه به انعكاس مجموع نظرات نوجوانان در خصوص موضوع انتخابي برنامه اختصاص دارد. اين بخش در كنار آيتم خبرگزاري كه اخبار مختص نوجوانان در حوزه‌هاي فرهنگي، هنري، علمي و... منعكس مي‌كند، توسط افراد ديگري اجرا مي‌شود.

هر يك از بخش‌هاي متنوع برنامه تلاشي است براي آشتي دوباره مخاطب با تلويزيون. در حالي كه قالب‌هاي گوناگوني هر لحظه عنوان سليقه مخاطب و خاصه قشر نوجوان را در دست مي‌گيرند، برنامه‌هايي چون مثل تو ـ كه از جنس خود نوجوانان امروز جامعه است ـ مي‌تواند در ايجاد حس همدلي با مخاطب نوجوان بسيار موثر باشد.

نويد محمودي كه سابقه برنامه‌سازي‌اش در ژانر كودك و نوجوان به همكاري در ساخت مجموعه «نيمرخ» برمي‌گردد، معتقد است: همراه شدن با مخاطب نوجوان بسيار سخت است و در اين مسير مخاطب كلام فردي را مي‌پذيرد كه از لحاظ سني نزديك به خودش باشد. حضور مجريان جوان در اين برنامه نيز دقيقا به همين دليل است. بچه‌ها در اين سن عمدتا حرف‌هايشان را با هم سن و سالان خود در ميان مي‌گذارند. سعي ما نيز بر اين بوده تا به عنوان رسانه، نقش يك دوست را براي نوجوانان ايفا نماييم. ما نيز همچون پدران و مادران خير و صلاح بچه‌ها را مي‌خواهيم و آنها را به راهي هدايت مي‌كنيم كه خانواده‌ها دوست دارند.

وي همچنين به حضور 2 مجري دختر در برنامه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: پيامك‌هاي بسياري به دست ما مي‌رسد كه بر دخترانه بودن برنامه تاكيد دارد، اما ما يك تعادل را در مجريان رعايت كرديم. به نحوي كه اجراي پلاتوها را به عهده سارا رسول‌زاده و كيميا گيلاني گذاشتيم و هر يك از آيتم‌هاي ديگر را به مجريان دختر و پسر ديگر سپرديم. از ابتدا نيز اين دغدغه‌ را نداشتم كه خيال هر دو طيف مخاطبان راحت باشد بلكه براي ما اين مساله مهم بود كه مخاطب با كل برنامه ارتباط برقرار كند و چنانچه يك بخش مورد پذيرش بيننده قرار گيرد، به معناي پذيرش كل برنامه است.

كارگردان مثل تو ريتم موسيقايي و بهره‌گيري از رنگ‌هاي جوان پسند را جزو عوامل جذابيت برنامه مي‌داند و مي‌افزايد: موسيقي‌هاي مورد استفاده ما كاملا ريتميك هستند و مورد استقبال نوجوانان قرار مي‌گيرند. دكور برنامه نيز از رنگ‌هاي گرم و شاد مثل نارنجي و قرمز بهره مي‌برد و با ورود به فصل سرما تلاش داريم از رنگ‌هاي گرم تابستاني فاصله بگريم و به رنگ‌بندي ملايم تر نزديك شويم.

بداهه‌گويي مجريان

كيميا گيلاني از مجريان جوان شبكه 5 سيماست كه از 9 سالگي در برنامه‌هاي مختلفي چون اميدهاي ايران (جام‌جم)، سيماي مدرسه (شبكه 2)، سريال هيچكس، خدا در دستان توست، روزهاي بزرگ و... حضور داشته و در سري‌هاي قبلي نردبان نيز كنار نويد محمودي به كسب تجربه پرداخته و اكنون در كنار سارا رسول‌زاده اجراي بخش پلاتوهاي برنامه مثل تو را عهده‌دار است.

گيلاني مي‌گويد: برنامه ويژه نوجوانان در شبكه 5 از حدود 4 سال پيش مدام در حال تغيير بوده است و با چنين رويكردي تلاش كرده‌ايم هر روز نو شويم و مباحث جديدتري را تقديم دوستان خود كنيم. اين مساله در پلاتوهاي برنامه مثل تو نيز مشهود است به نحوي كه بنده و سارا رسول‌زاده نوعي بازي را ميان اجرايمان وارد مي‌كنيم.

وي همچنين درخصوص بداهه‌گويي در اجراي اين برنامه مي‌گويد: در اجراي بخش‌هاي محتوايي سعي مي‌كنيم اجرايي خشك نداشته باشيم تا بيننده خود را از دست ندهيم. من در اين بخش بيشتر نقش كسي را ايفا مي‌كنم كه سن و سال كمتري دارد، خودخواه و لجباز است و نيازمند كسي است تا او را هدايت كند. همچنين تلاش مي‌كنيم ضمن حفظ خط سير اصلي اجرا به بداهه‌گويي نزديك شويم تا يك اتفاق جذاب و دوست داشتني روي آنتن پديد آيد و فكر مي‌كنم از اين طريق بتوان راحت تر با مخاطب ارتباط برقرا كرد.

سارا رسول‌زاده نيز به عنوان ديگر مجري جوان مثل تو سابقه همكاري‌اش با نويد محمودي را حضور در برنامه نردبان معرفي مي‌كند و مي‌گويد: مساله‌اي كه در اجراي اين برنامه بسيار جلب توجه مي‌كند، فضاي خودماني برنامه است و مجريان تلاش مي‌كنند اجرايشان تا حد امكان به شخصيت واقعي خودشان نزديك باشد و برنامه فضاي گرم و دوستانه‌اي به بيننده انتقال دهد.

وي همچنين درخصوص لحن عاميانه اجرايش در مثل تو مي‌گويد: فكر مي‌كنم دوران كتابي حرف زدن و استفاده از متن‌هاي ادبي براي برنامه نوجوانان گذشته باشد. بيننده منتظر شنيدن حرف‌هايي از جنس خودش است. تلاش ما نيز مبتني بر ايجاد ارتباطي صميمي و بهره‌گيري از بداهه‌پردازي مقابل دوربين است و اجراي پلاتوهايي كه با كليشه‌هاي معمول فاصله داشته باشد.

مثل تو هرچند يك برنامه تلويزيوني است اما سازندگانش تلاش مي‌كنند به عنوان يك دوست رسانه‌اي، مخاطبان نوجوان را با تلويزيون آشتي دهند. در اين خصوص امروز و همزمان با روز جهاني كودك، بخش‌ها و آيتم‌هاي متنوعي را در نظر گرفته اند كه از آن جمله مي‌توان به گفت‌وگوهاي كوتاه و جذابي با محمدحسين لطيفي، مهران رجبي، برزو ارجمند و ديگر هنرمندان اشاره كرد كه از كودكي و ارتباطشان با تلويزيون مي‌گويند.

شما هم اگر از مخاطبان نوجوان تلويزيون هستيد، ديدن برنامه مثل تو را از دست ندهيد.

متن‌هاي برنامه مثل تو به وسيله 3 نويسنده جوان نوشته مي‌شود. سارا سپاسيان و زهره بلادي ـ كه هر دو كارشان را از شبكه 2 سيما و شبكه جهاني جام‌جم آغاز كرده‌اند ـ زير نظر حورا وهاج به نوشتن ديالوگ‌هايي جوان پسند و صميمي مشغولند.

وهاج مهم‌ترين وي‍‍‍ژگي ارتباطي يك برنامه با مخاطب و خاصه جوانان را وجود نوشتاري از جنس خودشان مي‌داند و مي‌گويد: متن‌هاي اين برنامه را به شيوه توفان ذهني مي‌نويسيم. به اين صورت كه بنده كنار 2 نفر از دوستان، اتاق فكري تشكيل مي‌دهيم و به نوبت درخصوص موضوعات انتخابي، نظري را اعمال مي‌كنيم. بهره‌گيري از اتاق فكر، اين امكان را به برنامه‌سازان مي‌دهد تا از تقابل آرا برخوردار شوند و نيز نظرات مختلف مخاطبان نيز در شكل دهي محتوايي برنامه دخيل شود.

سرپرست نويسندگان اين برنامه ادامه مي‌دهد: روال كار تيمي ما در برنامه مثل تو به اين‌گونه است كه پس از انتخاب هر موضوع، با كنكاش و بررسي در مناسبت‌هاي تقويمي موضوعات را به مسائل روز جامعه نزديك مي‌كنيم. متن‌ها را نيز با توجه به پلاتوهاي چهارگانه برنامه مي‌نويسيم: به اين‌گونه كه در پلاتوي شروع تلاش مي‌كنيم اشاراتي كوتاه به موضوع داشته باشيم و در 2 بخش مياني برنامه به تناسب موضوع نكته‌هاي روان‌شناسي را در قالب ديالوگ‌هايي مي‌گنجانيم تا دست مجريان برنامه نيز براي بازي در اين بخش باز باشد، به‌گونه‌اي كه متن‌هاي اين بخش كاملا نمايشي و مبتني بر ميزانسن است.


برچسب‌ها: کیمیا گیلانی, مجری زن, مجری, برنامه رنگین کمان, مجری کودک
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ آبان۱۳۹۱ساعت 18:10  توسط پسر اینترنتی  |