جدیدترین بیوگرافی و عکس بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون

ثبت آنلاین دامنه دات کام فقط 39 هزارتومان (ثبت آنی)
ثبت آنلاین دامنه آی آر فقط 4000 تومان (ثبت آنی)

زنده‌باد دنياي كودكان
دنياي بچه‌ها دنياي زيبايي است. آنها پر از انرژي هستند و جز بازي كردن و شاد بودن به دنبال چيز ديگري نيستند.

در اين بين افرادي هستند كه تلاش مي‌كنند دنياي بچه‌ها را شادتر و رنگارنگ‌‌تر كنند. از جمله اين افراد مجتبي ظرفيان و آزيتا رضايي هستند.

اين زوج جوان سال‌هاست كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند و هر روز دغدغه بيشتري براي بودن در كنار بچه‌ها و آموزش دادن به آنها دارند.

از برنامه‌هاي ظرفيان و رضايي مي‌توان به گروه امداد، صبح‌بخير بچه‌ها، رستوران كودكان و... اشاره كرد.

به نوعي مي‌شود گفت عمو مهربان و خاله رويا، تمام زندگي‌شان را وقف بچه‌هاكرده‌اند و تمام مدت به نيازهاي آنان فكر مي‌كنند.

به بهانه‌ حضور اين دو نفر در برنامه‌هاي كودك شبكه دو سيما با آنها به گفت‌وگو نشستيم كه حاصلش را مي‌خوانيد.

خانم رضايي از آغاز فعاليت هنري‌تان برايمان بگوييد؟

من كار هنر‌ي‌ام را از سال 74 آغاز كرده‌ام،‌ البته پيش از آن و از 9 سالگي روي صحنه تئاتر به ايفاي نقش مي‌پرداختم و پس از آن با بازي در سريال مهر خوبان به كارگرداني يوسف سيدمهدوي وارد عرصه تصوير شدم.

بازي در تئاتر آن هم در 9 سالگي چطور پيش آمد؟

پدرم مسوول نور تالار وحدت بود و به واسطه حرفه‌ ايشان و آشنايي‌اش با كارگردانان و بازيگران، من هم به بازي در تئاتر علاقه‌مند شدم و كارم را در اين زمينه شروع كردم.

چه شد كه به كار براي كودكان علاقه‌مند شديد و اين مسير را دنبال كرديد؟

حدود 10 سال است به شكل كاملا حرفه‌اي اين كار را انجام مي‌دهم و از آن بسيار لذت مي‌برم، البته در كنار اين كار در سريال‌هايي چون حصير سرد، نقطه صفر و سينمايي محبوبه بازي كردم‌، اما هميشه دغدغه اين را داشتم كه كودكان در جامعه‌ ما چگونه زندگي مي‌كنند و حتي مي‌خواستم در اين زمينه فيلم مستند هم بسازم. به هر حال كار من در اين زمينه با همين دغدغه شروع شد و من پيش از اجرا در تلويزيون، براي كودكان در تئاتر هم بازي مي‌كردم و هم كارگرداني و يك روز از من براي اجرا در تلويزيون دعوت شد و از همان جا پايم به تلويزيون به عنوان مجري كودك باز شد.

آقاي ظرفيان، شما از ورودتان به دنياي تصوير بگوييد؟

من سال‌ها تئاتر كار مي‌كردم. تا اين كه يك روز از طرف خانم رضايي براي اجراي برنامه كودك دعوت به همكاري شدم و از آن به بعد من مسوول قصه كار بودم و ايشان كارگرداني كار را به عهده داشتند و اولين كار مشتركمان هم برنامه «شهر خوب بچه‌ها» بود كه در آن به آموزش موضوعات ترافيكي و تابلوهاي راهنمايي و رانندگي مي‌پرداختيم.

رضايي: من يك‌بار نمايش ايشان را در صحنه تئاتر ديدم و بشدت از بازي‌شان لذت بردم و بعد از يكي از همكارانشان خواستم شماره تماس آقاي ظرفيان را به من بدهند.

الان چند سال است داريد با هم به طور مشترك كار مي‌كنيد؟

ظرفيان: حدود 11 سال است كه خانم رضايي به كار فكر مي‌كنند و من به ايشان! (مي‌خندد)‌

دلم مي‌خواهد اين را بگويم كه در سال 80 اتفاقات جالبي براي من افتاد. من هم در رشته دامپزشكي درس مي‌خواندم، هم در تئاتر بازي مي‌كردم و هم فوتبال بازي مي‌كردم تا جايي كه آقاي گل دانشكده‌‌هاي دامپزشكي كرج شدم. اما بعدها ديدم كه بايد يكي از اين كارها را به طور جدي پيگيري كنم بنابراين وقتي درسم را تمام كردم به كار تئاتر پرداختم و بيشتر هم براي كودكان تئاتر اجرا مي‌كردم. تئاترهايي مثل: حسن كچل، تو ديگه كي هستي، پينوكيو و ...

خب چگونه اولين اجرايتان را براي بچه‌ها در تلويزيون تجربه كرديد؟

خانم رضايي طرحي را براي گروه كودك و نوجوان شبكه دو نوشتند كه آن زمان خانم كرامتي به عنوان تهيه‌كننده، آن طرح را خواندند. البته ايشان در آن زمان تهيه يك سريال را به عهده داشتند و براي همين از خانم رضايي خواستند كه به عنوان نويسنده با آنها همكاري كند، ولي خانم رضايي گفتند من بازيگري را مي‌شناسم كه از عهده اين كار برمي‌آيد. اگر اشتباه نكنم اسم برنامه خانم كرامتي موتور امداد بود كه آقاي شهرام لاسمي يا همان قل‌قلي آن را اجرا مي‌كردند. به هر حال خانم رضايي يك قسمت را بر مبناي بازي من نوشتند و من رفتم و آن قسمت را اجرا كردم و به حدي آن برنامه موفق شد كه قرار شد هر هفته دو قسمت از آن برنامه را من اجرا كنم و در موتور امداد من حدود 50 تيپ مختلف را بازي كردم.

خب، شما كه اينقدر استعداد داريد كه در 50 تيپ مختلف بازي كرده‌ايد چرا از اول در رشته بازيگري تحصيل نكرديد و سراغ دامپزشكي رفتيد؟

خيلي دوست داشتم اين كار را انجام دهم، اما در آن زمان شرايط اين كار برايم وجود نداشت، اما در حال حاضر قصد دارم حتما در رشته كارگرداني ادامه تحصيل بدهم.

خانم رضايي چرا اكثر برنامه‌هاي كودك ما به لحاظ انتخاب موضوع و آموزش آن‌طور كه بايد نيستند و حتي از قبل روان‌شناسي هم نشده‌اند؟

به نكته خوبي اشاره كرديد، قبلا كه اين حرف‌ها را مي‌شنيدم، ناراحت مي‌شدم و حتي موضع مي‌گرفتم، ولي الان كه در بطن كار قرار دارم خيلي خوب كمبود اين مساله را درك مي‌كنم.

رضايي: يك مجري بايد بداهه‌پرداز باشد اما اين بداهه‌گويي بايد بر مبناي تفكر صحيح و ادبيات درستي باشد. چراكه هر كلام و هر حركتي روي تفكر كودك اثر مي‌گذارد و حك مي‌شود

البته در برنامه آشپزي كودكان كه حدود يك سال روي آنتن شبكه دو بود، من بسيار تلاش كردم كه يك برنامه آموزشي و روان‌شناسي شده را به نمايش بگذارم.

براي همين در كلاس‌هاي روان‌شناسي كودكان شركت كردم و از راهنمايي‌هاي آنها كمك گرفتم. من معتقدم يك مجري كودك بايد همنشين يك روان‌شناس كودك باشد.

اساس كار شما بر مبناي بداهه است. در اين مورد توضيح دهيد.

رضايي: بله. يك مجري بايد بداهه‌پرداز باشد، اما اين بداهه‌گويي بايد بر مبناي تفكر صحيح و ادبيات درستي باشد. چراكه هر كلام و هر حركتي روي تفكر كودك اثر مي‌گذارد و حك مي‌شود.

در برنامه‌هايتان چه اهدافي را بيشتر مدنظر قرار مي‌دهيد؟

ظرفيان: ما بيشتر تلاش مي‌كنيم از آموزش غيرمستقيم استفاده كنيم. زيرا معتقديم كودك آموزش مستقيم را پس‌مي‌زند و اين آموزش غيرمستقيم است كه در نهايت نتيجه مي‌دهد. در واقع اول نتيجه كار بد را به بچه‌ها نشان مي‌دهيم و بعد به كار مثبت اشاره مي‌كنيم.

خانم رضايي، فكر مي‌كنيد چرا برنامه‌هاي كودكان در دهه 60 به مراتب موفق‌تر از برنامه‌هاي امروزي بودند؟

چون در آن زمان هجوم رسانه‌هاي مختلف به اين شكل نبود و بچه‌هاي آن روز از انواع و اقسام برنامه‌ها اشباع نبودند. برنامه‌هاي آن دوران غيرمستقيم آموزش مي‌دادند و بار معنوي و مثبت زيادي هم داشتند. براي همين هم نسل ما خاطرات زيادي از برنامه‌هاي كودك در آن زمان دارند.

آقاي ظرفيان، اسم عمو مهربان از كجا آمد؟

بعد از برنامه موتور امداد من كمردرد شديدي گرفتم جوري كه مجبور شدم ديسكم را عمل كنم و در ابتداي سال 87 قرار شد برنامه صبح بخير بچه‌ها را اجرا كنم. از اول قرار بود اسم خانم رضايي خاله مهربان باشد، اما با شروع ضبط برنامه صبح به خير بچه‌ها شدم عمو مهربان.

شما اجراي برنامه رستوران كودكان را هم به عهده داريد. در مورد اين برنامه توضيح دهيد.

من در اين برنامه از بچه‌هاي سه تا 9 سال بازي گرفتم. همين طور از 200 پدربزرگ و مادربزرگ. اين برنامه به لحاظ توليد و كار بسيار سنگين است و تا به حال چنين برنامه‌اي را براي كودكان در تلويزيون نداشتيم. بچه‌ها در اين برنامه بسيار راحت آشپزي مي‌كنند و در اين كار بسيار خلاق هستند.

در مورد محتواي برنامه‌هايتان چقدر با يكديگر تعامل داريد؟

بسيار زياد. خانم رضايي متن‌ها را مي‌نويسند و بعد با همفكري يكديگر آن نوشته‌ها را پرورش مي‌دهيم. حتي روي كلمات و عبارات با يكديگر بحث مي‌كنيم و گاهي كارمان را به نقد مي‌كشيم.

رضايي: گاهي پيش آمده است كه بعد از برنامه من از آقاي ظرفيان به خاطر نوع اجرايشان انتقاد كردم. چون به نظرم كار ما اصلا شوخي‌بردار نيست و بايد با وجدان كار كرد. براي همين سعي مي‌كنيم به مرور زمان كار يكديگر را اصلاح كنيم تا بتوانيم بهترين را به نمايش بگذاريم.

اجرا براي كودكان چقدر برايتان لذت‌بخش است؟

ظرفيان: بسيار زياد. كودكان فرشته‌هاي صادقي هستند كه راحت‌ از تو انتقاد مي‌كنند يا كارت را مي‌پسندند و تعريف مي‌كنند. آنها هيچ‌گونه زرنگي و حيله‌گري ندارند و خيلي زود با تو ارتباط برقرار مي‌كنند.

رضايي: بچه‌ها دنياي پاك و بي‌آلايشي دارند و هرگز نمي‌تواني آنها را گول بزني چون خيلي خوب همه چيز را متوجه مي‌شوند و درك مي‌كنند. به هر حال ما به واسطه بودن در كنار بچه‌ها دنياي شادي را تجربه مي‌كنيم.

تا به حال شده از كاري كه مي‌كنيد، خسته شويد؟

رضايي:‌ هرگز، برعكس هر چه بيشتر در كنار بچه‌ها قرار مي‌گيرم بيشتر انرژي مي‌گيرم و دوست دارم بهترين كارها را براي آنها انجام دهم چرا كه كودكان واقعا لايق بهترين‌ها هستند.

راستي با مقايسه برنامه‌هاي مختلف كودك با يكديگر، چقدر موافق يا مخالف هستيد؟

رضايي: به نكته خوبي اشاره كرديد. من از اين مساله بسيار ناراحت هستم و هرگز با اين كار موافق نيستم. چرا كه برآورد برنامه‌هاي كودك با يكديگر متفاوت است. مثلا ما الان داريم با كمترين برآورد برنامه مي‌سازيم. در حالي كه برنامه‌هاي ديگر امكانات بيشتري نسبت به ما دارند و هرگز درست نيست كه تمام برنامه‌ها را با يك چشم مي‌بينند و مقايسه مي‌كنند.

خودتان چقدر دلتنگ كودكي‌تان هستيد؟

ظرفيان: بسيار زياد، اما خوشبختانه در اين سال‌‌ها به واسطه حضور در كنار كودكان توانسته‌ام به نوعي دوباره به آن زمان برگردم و كودكي كنم.

تا كي مي‌‌خواهيد عمو مهربان و خاله رويا باقي بمانيد؟

رضايي: تا زماني كه حرفي براي بچه‌ها داشته باشيم و آنها هم پذيراي ما باشند. البته اگر مسوولان تلويزيون هم با ما همكاري كنند.


برچسب‌ها: خاله رويا, عمو مهربان
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۸ تیر۱۳۹۱ساعت 21:1  توسط پسر اینترنتی  |