جدیدترین بیوگرافی و عکس بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون

ثبت آنلاین دامنه دات کام فقط 39 هزارتومان (ثبت آنی)
ثبت آنلاین دامنه آی آر فقط 4000 تومان (ثبت آنی)

نمايش راديويي با «صدا» جان مي‌گيرد
گوش‌سپاري به گفته‌هاي يكي از پيشكسوتان راديو در زماني كه بتازگي جشن تولد يكسالگي راديو نمايش را پشت سر گذاشته‌ايم، خالي از لطف نخواهد بود. صفا آقاجاني كه پيش از اين، بازي وي را در مجموعه‌هاي بسياري همچون سي‌امين روز، تا ثريا و... شاهد بوده‌ايم و براي مخاطبان رسانه همراه و گرم راديو صدايي آشناست، برايمان از بازي در راديو و دغدغه‌هاي اين روزهايش مي‌گويد.

ركسانا قهقرايي

شايد بهتر باشد پيش از ورود به بحث، تعريف شما را از بازيگري در راديو و ويژگي‌هاي آن بدانيم.

يك بازيگر راديو بايد از نظر علم و دانش، توانمندي‌هاي زيادي داشته باشد زيرا در راديو چيزهايي مثل لباس و گريم و براي كمك به بازيگر در اختيار نيست تا بتواند طبقه اجتماعي نقش را نشان دهد و مفهوم را روشن‌تر بيان كند. به نظرم نمايش راديويي شبيه تئاتر است، با اين تفاوت كه در تئاتر، فرآيند توليد و همفكري و چالش‌ها، طولاني‌مدت است. نمايش‌هاي راديويي معمولا در دو يا سه روز يا يك هفته به مرحله ضبط مي‌رسد، بنابراين بازيگر راديو بايد توانمندتر از بازيگران ساير حوزه‌ها باشد.

با توجه به حضور نداشتن تصوير در نمايش‌هاي راديويي آيا نوعي شتابزدگي در توليد نمايش‌هاي راديويي احساس نمي‌شود؟

به هر حال راديو يك رسانه است و نيازمند خوراك و تغذيه شدن. اگرچه صرف زمان بيشتر، همفكري، تحقيق و تفحص در اجراي هر كار هنري مي‌تواند نتيجه بهتري به دنبال داشته باشد، اما نمي‌توان فرصت طولاني‌تري براي توليد آثار راديويي صرف كرد. البته بسياري از بازيگران، كارگردانان، تهيه‌كنندگان و ساير عواملي كه در توليد نمايش‌هاي راديويي فعاليت دارند، نسبت به نحوه كار يكديگر آشنا هستند و تعامل خوبي با هم دارند كه اين مساله بسيار در نتيجه كار تاثير مي‌گذارد. گذشته از آن، نمايش راديويي به مسائل اجتماعي مي‌پردازد و رئال است، بنابراين چندان مبهم و مساله‌ساز نيست.

با توجه به اين‌كه سال‌هاست در اين حرفه مشغول چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

به نظر من بازيگري در راديو را مي‌توان به دو دوره كلي قبل و بعد از انقلاب دسته‌بندي كرد. از ميان بازيگران قبل از انقلاب تنها تعداد انگشت‌شماري همچنان به همكاري خود با راديو ادامه مي‌دهند. در دوره بعد از انقلاب آقاي جعفري جلوه در اقدامي موثر از ميان 6600 نفر حدود 17 نفر را براي بازيگري در راديو برگزيدند و كلاس‌هايي تحت نظر استادان مجرب براي اين افراد برگزار شد. اين دوره‌ها در زمينه‌هاي ديگري همچون نويسندگي هم برپا شد كه اكنون افراد شركت‌كننده در آن دوره‌ها از نويسندگان بنام راديو و تلويزيون هستند.

تاسيس شبكه راديويي نمايش ـ كه اكنون يكساله شدن خود را پشت سر مي‌گذارد، تا چه‌حد توانسته است در بهبود كيفيت آثار نمايشي موثر باشد؟

واقعيت اين است وقتي يك رسانه اضافه مي‌شود، نيازمند خوراك بيشتري است. بنابراين بايد به كميت بيشتر پرداخته شود و زماني مي‌توان به فكر كيفيت بود كه از نظر كمي با مشكلي روبه‌رو نباشيم. در يك سالي كه از تاسيس راديو نمايش مي‌گذرد، به كميت توجه زيادي شد اما چون بحث توليد آثار باكيفيت هم در كنار آن هميشه مطرح بوده است، مي‌توان گفت آثار توليد شده داراي درجه اعتبار بوده‌اند.

آيا خاطره‌اي از سال‌هاي فعاليت‌تان در ذهن‌تان نقش بسته است؟

از آنجا كه كار ما آفرينش اثر است، اگرنه هر روز اما حداقل هفته‌اي يك‌بار خاطره جذاب برايمان باقي مي‌ماند. يادم هست چند سال پيش وقتي فرزندم بتازگي به دنيا آمده بود و چهار يا پنج ماهه بود، من ناچار بودم او را با خود به سركار ببرم. وسط تمرين از مرحوم آقالو اجازه خواستم از استوديو بيرون بروم و به فرزندم رسيدگي كنم. ايشان پس از برگشتن من به شوخي گفتند: خانم آقاجاني! لطفا يك بزرگ‌ترش را بگيريد و برگرديد.

رشته دانشگاهي نمايش راديو

اگر يك رشته تحصيلي خاص به نمايش راديو اختصاص يابد، فارغ‌التحصيلان آن پس از آموزش ديدن، نيازمند جذب در بازار كار هستند و مسلما راديو براي اين تعداد از افراد ظرفيت ندارد. با وجود اين برگزاري دوره‌هاي علمي ـ آموزشي به وسيله خود رسانه براي آموزش مهارت‌هاي لازم در زمينه بازيگري ضروري به نظر مي‌رسد. پس از انقلاب به دليل ظرفيت زياد راديو افراد علاقه‌مند زيادي به آن وارد شدند كه اين مساله هم معضلات خاص خود را داشت و خيلي از آنها هنوز راديويي نشده‌اند، چون اين فرآيند حدود ده‌سال در راديو به طول انجاميد تا اين كه چهار يا پنج سال پيش راديو به اين نتيجه رسيد كه بهتر است دوباره از ميان فعالان اين حوزه گزينشي انجام دهد و دوره‌هاي آموزشي برگزار شود كه اين هدف به طور تقريبي محقق شد و برخي دوستان طي 20 سال گذشته، كلاس‌هايي را در سازمان برگزار كرده‌اند كه بسياري از افراد حرفه‌اي فعال در راديو تربيت شده آن كلاس‌ها هستند.


برچسب‌ها: صفا آقاجاني
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۸ تیر۱۳۹۱ساعت 16:23  توسط پسر اینترنتی  |